KYK Kredi Yapılandırması

  • Kredi

Öğrencilerin okulları bittikten sonra baş belası haline gelen KYK borçları ile ilgili KYK kredi yapılandırması konusunu bu yazımızda sizlere anlatacağız.

KYK kredileri okul döneminiz boyunca sizler için verilen bir geri ödemeli burs türüdür. Sözleşmeye başladığınız andan itibaren aldığınız tüm bursları aynı miktarda geri ödeme seçeneği sunulur. Tabi az bir fark faiz eklenerek ödemeleri yaparsınız. Devlet tarafından sağlanan KYK krediler çoğu öğrenciye verildiği gibi, durumu iyi olan öğrencilere verilmeyebiliyor da. Başvuru yaptığınızda KYK kredisi almaya hak kazanıp almama gibi seçeneğiniz de bulunuyor. Bu durumda KYK kredi çıkmış olsa bile geri ödeme zorunluluğunuz yok. Kredi Yurtlar Kurumu sayfasından yapılan duyuruda e-devlet aracılığı ile burs ya da kredi sonuç ekranında işlem yapılmaktadır. Eğer kredi çıktığında sözleşmeyi onaylarsanız, o yıldan itibaren borçlanmaya başlarsınız. Peki geri ödeme nasıl olur? KYK kredi yapılandırması nasıl yapılır? Konuları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. KYK kredi yapılandırması ile borçlarınızı daha rahat bir şekilde uzun vadelere bölerek yapmanız mümkün olmaktadır.

KYK Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisi almaya başlayan kişiler o yıl olan kredi ücretinden borçlanmaya başlarlar. Her yıl kredilere zam geldiği için, diğer yıllar için de alınan farklar borçlar arasına eklenir. Peki okuldan mezun olduktan sonra bu borçları nasıl ödeyeceksiniz? Toplu bir şekilde mi yoksa taksitlere bölerek mi? Kredi Yurtlar Kurumu bu konuda sizlere çok büyük esneklikler sağlamaktadır. Ziraat Bankası ile olan anlaşmalar neticesinde sizlerden en düşük faiz oranları alınır. Borçlanma aşamasında yüksek faiz oranlarından kaynaklı ücretler ödemezsiniz. Dolayısı ile mezun olduktan sonra ödeyeceğiniz miktar, öğrenim süresi boyunca aldığınız paranın yakınında olacaktır.
Öğrenim kredisi mezun olduktan sonra 2 yıla kadar ertelenebilir. Ardından sigortalı bir işe başladığınızda borcunuzu ödemekle yükümlü olursunuz. Ödemediğiniz takdirde ise faizler artarak ödeyecek olduğunuz tutarın üstüne biner. Bu konuda yapılacak tek bir hamle vardır. Öğrenim kredisini yapılandırmak. Öğrenim kredinizi yapılandırmanın ise 3 yolu bulunmaktadır.

İnternet Üzerinden KYK Borcu Yapılandırma

Ödememiş olduğunuz öğrenim kredileri GİB üzerinden değerlendirilmeye alınır. Vaktinde ödemediğiniz için artık borçlarınız verdi dairesine devrolmuş olur ve sizin hanenize eksi olarak yazılmaya devam eder. Netice olarak gib.gov.tr adresine girerek birikmiş olan ve vaktinde ödenmeyen öğrenim kredinizi basit bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Sitenin menülerinden KYK borç yapılandırma sekmesine ilerleyin. E-devlet ile girişinizi tamamlayarak size ait olan KYK kredi borç bilgileri sorgulama sayfasından bilgilerinizi görebilirsiniz. Yapılandır butonuna tıkladığınızda ise size birkaç seçenek sunulur. Seçeneklerden size en uygununu seçerek yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz. Geç yapılan başvurularda borçlar oldukça fazla katlanmaktadır. Dolayısı ile ne kadar erken yapılandırma yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Vergi Dairesine Bizzat Başvuruda Bulunma

Yakınınızda olan vergi dairesine direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz. İşlem sırası alarak T.C nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ile işleminiz basit bir şekilde yapılacaktır. Yakınında vergi dairesi bulunmayanlar ise üçüncü yol olarak vergi dairesine posta iletebilirler. Yazacağınız dilekçeyi vergi dairesine göndererek KYK kredi yapılandırması konusunda çözüme ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.