eft nasıl iptal edilir

EFT İptal Etme

Eft iptal etme yazımızda yapılan eft işlemlerinin nasıl iptal edileceğini anlattık, eft nasıl iptal edilir sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

EFT, farklı iki banka arasında yapılan para transferi olarak bilinmektedir ve banka işlemleri arasında en çok yapılan işlemlerden biri EFT’dir. EFT yaparken uzunca bir iban girildiği için bazen yanlış kişilere EFT yapabiliyor ve bu işlemi iptal etmek isteyebiliyoruz. İşte bu aşamada hızlıca eft işlemini iptal edebilmeniz için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT iptal etmenin bir çok yolu vardır fakat EFT’nin iptal edilebilmesi için yapılan EFT’nin karşıdaki banka hesabına geçmemiş yani EFT’nin işleme girmemiş olması gerekiyor. İş günü yapılan eft işlemleri 15 – 30 dk arasında gerçekleşir, hafta sonu yapılan işlemlerde ise iş günü beklenir.

  • En kısa ve hızlı yol müşteri hizmetlerini aramak, yaptığınız EFT işlemi onaylanmadan önce, işlemi yaptığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptalini istediğinizi (EFT Referans Numarası ile birlikte) bildirerek işleminizi iptal edebilirsiniz. Çok yakında tüm bankaların müşteri hizmetleri numaralarını sizlerle paylaşacağız.

  • Günümüzde iyice yaygınlaşmaya başlayan bankacılık modeli olan mobil bankacılıktan EFT iptalini gerçekleştirebilmeniz için EFT işlemini yaptığınız menüde veya ana menüde “bekleyen işlemler” & “onay bekleyen işlemler” gibi bir menü olması gerekiyor, bu menüden eftnizi hızlıca iptal edebilirsiniz. Unutmayın menüler her bankada farklılık gösterebilir ve bazı bankaların mobil uygulamalarında bu seçenek olmayabilir.
  • Yine mobil bankacılık gibi eft yaptığınız bankanın internet şubesinden de “bekleyen işlemler” bölümünden işleminizi iptal edebilirsiniz.

EFT Yaparken Yanlış İsim Yazmak

EFT yaparken yanlış isim yazdım EFT karşıdaki hesaba geçer mi diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. EFT işlemleri manuel olarak banka görevlileri tarafından onaylanıyor yani buna sistem karar vermiyor. O yüzen bu sorunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

Öncelikle isim ve soy isim doğru fakat harf olarak bir iki karakterin yeri yanlış veya eksik yazıldığını varsayalım Muhammet yerine Muhammt yazdığınızı düşünelim bu durumda görevli isim ve soy ismin uyuştuğunu fakat tek bir harfin hatalı olduğunu gördüğü için bunu onaylama olasılığı oldukça yüksektir ve onaylanarak karşıdaki hesaba geçer.

Ancak Muhammet yerine Muhammer yazdığınızı düşünelim bu durumda isim farklılığı olacağı için çok yüksek olasılıkla EFT işleminiz onaylanmayacak ve hesabınıza geri dönecektir.

EFT Referans Numarasına Nasıl Ulaşırım?

EFT referans numarası eft işlemlerini birbirinden ayıran bir numaradır bu numara sayesinde her bir eft işleminin birbirinden farkı anlaşılıyor. Bu numaraya eft yaptığınız dekont üstünden ulaşabilirsiniz.

Eft iptal etme yazımızda EFT işlemini nasıl iptal edebileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.