Borç Kapatma Kredisi Nedir?

  • Kredi

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Birden fazla kredi kartı yada birden fazla kredisi olan kişiler bu kredileri ödemekte zorlanıyor ve takip etmekte problem yaşıyorsa, borç kapatma kredisi kullanıp bu sorunun çözebilir. Bu durumda Borç Kapatma Kredisi nedir diye sorabiliriz. Birden fazla kredi artı borcunu ve birden fazla bankaya olan kredi borcunu başka bir bankadan kredi kullanıp diğer bankalara olan kredi kartı/kredi borçlarının kapatılmasına Borç Kapatma Kredisi adı verilir. Bu durumda tüketici parça parça borçları yerine tek bir yerden kredi kullanıp, tek kredi borcunu ödemektedir. Özellikle ödemede sıkıntı yaşanması kredi kart/kredi ödemelerinin bir düzene girmesi için borç kapatma kredisi kullanılır.

Borç Kapatma Kredisi müşteriler tarafından nasıl kullandırılır diye sorulacak olursa işleyiş şu şekildedir. Borç kapatma kredisini kullanacak kişi, öncelikle hangi bankaya kredi kartı/kredi borcu varsa bu borç dökümlerini , borç kapatma kredisi kullanacağı bankaya ibraz eder. Kredi kullanım kriterlerine uyduğu takdirde , kapatılacak kredi kartı /kredi borç tutarı kadar kredi kullandırılır. Kredinin hesaba geçmesi ile kişiye kullandırılan krediye istinaden nakit ödeme yapılmaz. Kullandırılan kredi, getirilen diğer bankalara olan kredi kartı/kredi borç dökümlerine göre , ilgili bankalara EFT ile borç tutarları gönderilir. Böylece diğer bankalara olan kredi kartı ve kredi borçları yeni kullandırılmış kredi ile kapatılmış olur ve sadece yeni kullandırılmış kredinin borcu kalır.

Borç kapatma kredisi kullanımının şöyle bir yararı da vardır. Birden fazla bankaya olan kredi kartı borcu/ kredi borcu olan kişi bu ödemelerinin son ödeme gününü takip etmekte zorlanıyor olabilir, son ödeme günlerini unutabilir. Bu durumda bankalara olan ödemelerde aksama yaşanması dolayısıyla kişinin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanını düşürmektedir. KKB puanın düşük olması da kişinin bankalarla olan bütün çalışmalarını olumsuz etkilemektedir. KKB puanının yükseltilmesi de uzun bir süreç alacağı için, ödemelerinde sıkıntı yaşanan kredi kartı/kredileri borç kapatma kredisi kullanıp , KKB puanını tehlikeye atmamakta fayda vardır. Ayrıca ödemede zorluk yaşanılan kredi kartı/kredide bu ödeme düzensizliğinin belli bir süreyi aşması durumunda bu kredi kartı/kredi, kanuni takip / yasal takibe düşebilir. Bu zor sürece girmeden kredi kartı/kredi borçları borç kapatma kredisi kapatılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.