Borç Kapatma Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

  • Kredi

Borç kapatma kredisi çekecek olanların aklındaki sorulardan birisi de borç kapatma kredisi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabıdır.

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır. 2018 yılında kredi kartı ile yapılan ödemeler 720 milyar TL ye ulaşmıştır. 2017 yılına göre yüzde 19 artışla gerçekleşen bu rakam , her yıl artmaktadır. Kredi kartının kullanımı, harcamanın 30-45 gün sonra ödeme rahatlığı sağlaması , harcamanın taksitlendirilmesine imkan vermesi avantajının yanında, alışveriş esnasında nakit para ödenmemesi sebebiyle ödeme gücünü aşan kredi kartı harcamaları yapılmaktadır. Bu durumda da kredi kartı son ödeme gününde ödeme sıkıntısı yaşanmaktadır. Birden fazla kredi kartına sahip olup, kredi kartı ödemeleri birikince kişi için finansal sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının bu zor durumdan kurtulmaları için bankalar Borç Kapatma Kredisi ürününü çıkarmışlardır. Kredi kartı ödemelerinde sorun yaşayan, ödeme düzensizliği olan kullanıcılara kullandırılan Borç Kapatma kredisi ile, kredi kartı borçları kapatılmaktadır.
Borç Kapatma Kredisi kullanıp kredi kartı borçlarını ödeyebilmek için önemli kriterlerden biri kapatılacak kredi kartı borcunun yasal takip aşamasında olmamasıdır. Yani halk deyimiyle kredi kartı borcunun avukatlık olmaması gerekir.
Borç kapatma kredisi kredi kartı borçlarının kapatılması için kullanılacağı gibi, ödeme düzensizliği yaşanan yada ödeme gününü vs takip etmekte zorlanılan ihtiyaç kredisini kapatmak için de kullanılabilir. Birden fazla ihtiyaç kredisi var ise, bu kredileri borç kapatma kredisi ile kapatıp sadece borç kapatma kredisi ödenmeye devam edilir.
Borç kapatma kredisi için gerekli evraklar nelerdir;

  • Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı yada ehliyet )
  • Gelir Belgesi yada Maaş Yazısı
  • İkametgah Belgesi yada İsme kayıtlı fatura
  • Kapatılacak Olan Kredi Kartı/kredi Borcunun bakiyesi

Borç kapatma kredisi kullanacak kişinin kredi kullanma kriterlerini sağlıyor olması KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanının kredi kullanmasına yeterli olması gerekir. Borç Kapatma Kredisi kullanıldıktan sonra kapatılacak olan kredi kartı / kredi için ilgili bankalara EFT yapılır ve borçlar kapanır. Yani borç kapatma kredisi borçların kapatılması karşılığında kullandırılır. Aynı zamanda sıklıkla sorulan Amerika asgari ücret konusunu da buradan takip edebilirsiniz. Kapatılan diğer bankalardaki kredilerin kapama yazıları da Borç kapatma kredisi dosyasına konur.
Bankalar için de borç kapatma kredisi, kredi kartı borcunu, kredisini ödeyemeyen riskli müşteri olarak sınıflandırılan müşterinin borcunu kapatıp riskli müşteri sayısının azalması açısından da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.